جستجو حرفه ای پروپوزال آماده ، پرسشنامه و تمامی مطالب سایت: بررسی عوامل پیش بینی کننده اضافه وزن وچاقی درکودکان بدو ورود به دبستانهای شهررشت

  • پس از پرداخت لينک دانلود هم نمايش داده مي شود هم به ايميل شما ارسال مي گردد.
  • ايميل را بدون www وارد کنيد و در صورت نداشتن ايميل اين قسمت را خالي بگذاريد.
  • در صورت هر گونه مشگل در پروسه خريد ميتوانيد با پشتيباني تماس بگيريد.
  • براي پرداخت آنلاين بايد رمز دوم خود را از عابربانك دريافت كنيد.
  • راهنماي پرداخت آنلاين
افزودن به سبد خرید

دانلود پروپوزال آماده: بررسی عوامل پیش بینی کننده اضافه وزن وچاقی درکودکان بدو ورود به دبستانهای شهررشت

 فرم پروپوزال پر شده و تکمیل شده نیمه رایگان کارشناسی ارشد و دکتری آماده برای انجام پایان نامه و درس روش تحقیق برای رشته های مختلف

پرستاری گرایش بهداشت جامعه

قسمت هایی از پروپوزال:

۱- بیان مسأله:

انسان محور توسعه است وسلامت انسان رمز توسعه محسوب می شود. همه ما میخواهیم سلامت باشیم اما بسیاری از ما نمیدانیم که سلامتی چیست و چگونه بدست می آید. انسانها تعاریف متفاوتی از سلامتی دارند، بعضی آن را به صورت منفی یعنی “نداشتن بیماری” و بعضی به صورت مثبت یعنی” بالاترین حد خوب بودن” تعریف می کنند تا جایی که دو نفر انسان سالم ممکن است درک متفاوتی از سلامتی خود داشته باشند. تعاریفی که انسانها از سلامتی دارند بر عملکرد آنها برای تامین ، حفظ وارتقاء سلامتی تاثیرمی گذارد(۱).

عمومأ عوامل تعیین کننده سلامتی به سه دسته تقسیم می شوند که شامل ژنتیک ، محیط و سبک زندگی می باشند.این سه عامل تشکیل سه ضلعی را می دهند که دائما در حال تعاملند.            اگر چه وضعیت سلامت فرد به صورت اولیه تحت تاثیر عوامل ژنتیکی قرار می گیرد اما دیده شده است که فاکتورهای محیط و سبک زندگی به طور قوی بر سلامت شخص اثر می گذارند ، به طوری که متخصصان بهداشتی امروزه سبک زندگی را یکی از مهمترین فاکتورهای موثر بر سلامتی می دانند(۲).

یکی از مشکلات مربوط به سلامتی که ارتباط تنگاتنگی با شیوه زندگی دارد معضل چاقی در جامعه امروز می باشد امروزه افزایش وزن وچاقی روی سلامت بسیاری از افراد در جوامع مختلف تاثیر سوء گذاشته است. برخلاف گذشته كه تصور مي شد افراد چاق،افراد سالم وقوي هستند. امروزه ثابت شده است كه اين افراد نه تنها قوي نيستند بلكه بيشتر بيمار شده و عمر كوتاه تري دارند (۴).

 

امروزه تعداد افراد چاق در حال افزایش است واین مشکل که درگذشته ای نه چندان دور مشکل کشورهای پیشرفته وصنعتی محسوب می شد هم اکنون در تمام نقاط جهان واز جمله در کشورهای در حال توسعه که معمولأ کمبودهای غذایی مشکل اصلی تغذیه ای است نیز در حال افزایش است. علاوه بر این کاهش سن ابتلاء به چاقی وشیوع آن درکودکان ونوجوانان نیز اهمیت زیادی دارد، زیرا چاقی در این سن تاثیر بیشتری بر سلامتی می گذارد در بسیاری از موارد ، چاقی دوران بزرگسالی از کودکی آغاز می شود و پیشگیری موثر به نحوه برخورد وکنترل چاقی در دوران کودکی بستگی دارد(۴).

در واقع چاقی وضعیتی است که در آن ذخایر چربی در بدن افزایش یافته و به حدی برسد که به سلامت فرد آسیب برساند. همچنین طبق تعریف اضافه وزن[۱] شرایطی است که در آن وزن فرد از مقدار استاندارد آن بر طبق قد تجاوز کند(۱۹).

اما در مورد کودکان اضافه وزن وچاقی براساس منحنی های استاندارد نمایه توده بدنی            ( [۲] BMI) برای سن وجنس طبق مرجع مرکزپیشگیری وکنترل بیماریها(CDC[3]) وبر اساس حدود مرزی BMI  بین صدک ۸۵ تا ۹۵ به عنوان اضافه وزن و صدک ۹۵ وبیشتر به عنوان چاق تعریف شده است(۴).

چاقی در دوران کودکی و نوجوانی به ویژه طی دهه دوم زندگی به عنوان یک پیش بینی کننده قوی چاقی بزرگسالی مطرح است. شیوع چاقی در میان کودکان و نوجوانان در بسیاری از کشورهای جهان حتی در کشورهایی که در آنها سوء تغذیه ناشی از کمبود دریافت هنوز یک مشکل سلامت عمومی است ، در حال افزایش است(۵).

بر این اساس بین چاقی دوران کودکی با افزایش احتمال چاقی دوران بزرگسالی ومشکلات جسمی ناشی از آن یک ارتباط تنگاتنگ وجود دارد، امروزه اضافه وزن وچاقی یک بیماری مزمن است که به صورت یک معضل بهداشتی درآمده است ویکی از جدی ترین چالش های سلامتی عمومی در قرن ۲۱ می باشد(۱۱).

در سال ۲۰۰۷ برآورد شده است که در سطح جهان حدود ۲۲ میلیون کودک زیر ۵ سال اضافه وزن داشتندوبیشتر از ۷۵ درصد کودکان مبتلا به اضافه وزن وچاقی در کشورهای با درآمد کم ومتوسط زندگی می کنند. نه تنها میزان شیوع چاقی دوران کودکی چالش برانگیز است بلکه سرعت شیوع آن نیز افزایش یافته است (۶).

شیوع چاقی در کودکان افزایش چشمگیری پیدا کرده است. داده های مربوط به سالهای        ۲۰۱۰-۲۰۰۹ نشان می دهند که ۱۵ درصداز کودکان آمریکایی۲تا ۱۹ساله دارای اضافه وزن هستند که این میزان در سال ۲۰۰۶ تقریبأ ۱۳ درصد بوده است. بیشترین میزان شیوع چاقی در گروههایی دیده شده است که دارای بیشترین میزان اضافه وزن می باشند وهمچنین در گروههای قومی خاص نظیر سیاهپوستان آمریکایی که بیش از ۳۰ درصد کودکان آنها اضافه وزن دارند(۷).

درايالات متحده آمريكا متوسط شيوع اضافه وزن وچاقي در كودكان به ترتيب ۲۲ درصد و۱۱ درصد گزارش گرديد.در حالي كه در ايالت كارولينا آمريكا شيوع آنها به ترتيب ۴/۳۲ درصد و۴/۱۶ درصد بوده ،كه درنژاد سياه ۵۴ درصد دختران و۴۵ درصد پسران اضافه وزن يا چاقي داشته اند.براساس مطالعات انجام شده، شيوع اضافه وزن كودكان در اسپانيا وايتاليا ۴۰ درصد،كانادا ۳/۲۵ درصد،يونان ۲۲ درصد،تركيه ۶/۱۰درصد،هند ۱۰ درصد ،مالزي ۳/۱۶ درصد ،قطر ۶/۲۸ درصد وكويت ۳۰ درصد گزارش گرديد(۸).

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت،۳۰%جمعیت خاورمیانه اضافه وزن دارند.امروزه اضافه وزن درکودکان به صورت اپیدمی درآمده ودر گروه سنی ۱۲-۶ سال،اضافه وزن در طول یک دهه اخیر به بیش از دو برابر رسیده است(۹).

طبق مطالعات انجام شده شیوع چاقی درکل مدارس ایران ۱۰-۵ درصد می باشد برخی مطالعات انجام شده درایران نشان می دهد که شیوع چاقی دردهه اخیر رو به افزایش بوده است به طوری که در يك بررسي در دانش آموزان دختر در مقطع ابتدايي درشهرتهران،شيوع اضافه وزن وچاقي به ترتيب ۳/۱۳ درصد و۷/۷ درصد بود(۸).

درسال ۱۳۸۹ یک مطالعه درشهر رشت نشان داد که شیوع اضافه وزن درمیان دختران وپسران  مدارس ابتدایی به ترتیب ۱۵درصد و۵/۱۱ درصد بود و شیوع چاقی  ۵ درصد در میان پسران و۹/۵ درصد در میان دختران مدارس ابتدایی می باشد(۹).

یکی از راه های ساده برای تشخیص چاقی٬ اندازه گیری وزن وقد کودک ومقایسه با  نمودارهای وزن و قد استاندارد می باشد . با استفاده از این نمودارها٬ وزن طبیعی یا عادی کودک را با توجه به قد و جثه او به دست می آورند. اگر کودکی سنگین تر از ۹۵درصد از کودکان هم قد خود باشد٬ باید او را چاق به حساب آورد .چون وزن کودک ساده ترین ومهمترین شاخص رشد کودک محسوب می شود.وزن مناسب نه تنها نشان دهنده تغذیه صحیح کودک است ،بلکه نشان دهنده سلامت کودک نیز    می باشد. درنمودار رشد کودک که در واقع نمودار رشد وتکامل جسمی کودک است ، اندازه گیری وزن فاکتور مهم تلقی می شود چرا که با اندازه گیری وزن وتعیین آن (افزایش وزن وچاقی ،ثابت بودن و کاهش وزن) درکودک در واقع امر پایش سلامت کودک انجام می شود(۵).

تاكنون علت مشخصي در ايجاد چاقي انسان شناخته نشده است٬ و نمي توان علت خاصي را موجب ايجاد چاقي در انسان دانست. چاقي يك بيماري با علت مشخص نيست بلكه عوامل متعددي در ايجاد آن دخالت دارند. عوامل ژنتيك٬ ترشحات غدد داخلي٬ عوامل روحي رواني و فاكتورهاي محيطي از جمله شیوه زندگی نقش مهمي در ايجاد چاقي دارند. ولي مهم ترين عامل چاقي عدم تعادل بين انرژي مصرفي و دريافتي است. چنانچه انرژي دريافتي كه از سوخت مواد غذايي خورده شده بدست مي آيد يا انرژي مصرفي در بدن كه با فعاليت ومتابوليسم مورد استفاده قرار مي گيرد برابر باشد٬ تعادل انرژي ايجاد شده و وزن فرد ثابت مي ماند٬ و چنانچه انرژي دريافتي كمتر از انرژي مصرفي باشد تعادل منفي ايجاد شده و وزن فرد كم مي شود و اگر انرژي دريافتي بيشتر از انرژي مصرفي باشد فرد در تعادل مثبت قرار گرفته و چاق           مي شود (۱۱).

طبق نظرمرکز تغذیه وبهداشت ملی آمریکادر سال ۲۰۰۶ افزایش آمار اضافه وزن در کودکان  می تواند ناشی از عادات نامطلوب درسبک زندگی کودکان ونوجوانان باشد این عادات علاوه بر اینکه تهدیدی برای سلامتی این گروه سنی آسیب پذیر تلقی می شود ،  کشورها را درمعرض خطر همه گیری اضافه وزن و چاقی درطی دو دهه آینده قرار  می دهد(۸).

افزايش شيوع اضافه وزن وچاقي كودكان دركشورهاي توسعه يافته ناشي از تغيير در سبک زندگي است كه تا حد زيادي با متغيرهاي مرتبط با سبك جديد زندگي شهري نظير صرف كردن وقت زياد روزانه در تماشاي تلويزيون، بازيهاي كامپيوتري، میزان خواب ونیزچاقی والدین ارتباط دارد واستفاده از رژيم غذایی پرچربی وكم تحركي ازعوامل تسريع كننده آن                       مي باشند(۹).

اخیرأ افزايش سريع  در اضافه وزن و چاقي دوران كودكي به پيشرفت هاي محيط زيست نسبت داده شده است. فعاليت فيزيكي ناكافي ، تغییر در عادات غذايي و عوامل محيطي و زيست محيطي به طور گسترده اي با وزن بالا در كودكان و بزرگسالان ارتباط دارد(۱۲).

مشخص شده است كه فاكتورهاي ژنتيكي٬ چاقي اوايل دوران كودكي٬ عادات غذايي از جمله دريافت بيش از حد انرژي و تند خوردن مواد غذايي٬ عدم فعاليت بدني٬ تماشاي تلويزيون٬ چاقي والدين٬ اشتغال مادر٬ سطح سواد مادر٬ سطح اجتماعي- اقتصادي خانواده و عدم مسئوليت پذيري والدين بر توسعه چاقي در دوران كودكي ﺗﺄثير مي گذارد(۱۳).

كودكان داراي والدين چاق نيز در معرض چاقي قرار دارند كه شايد اثرات ژنتيك باعث اين حالت شود. بسیاری از کودکان چاق به بزرگسالانی چاق تبدیل می شوند بطوری که احتمال چاق باقی ماندن با افزایش سن وافزایش شدت چاقی بیشتر می شود.احتمال باقی ماندن اضافه وزن در سن ۱۵ سالگی برای کودکان ۱۱ ساله ای که اضافه وزن دارند بیشتر از دو برابر کودکان ۷ ساله دارای اضافه وزن است.احتمال چاق شدن در دوران کودکی وچاق ماندن تا بزرگسالی ،تحت تاثیر سابقه خانوادگی نیز هست.اگر یکی از والدین چاق باشد ،نسبت احتمال چاق شدن کودک در دوران بزرگسالی سه برابر می شود ولی اگر هر دو والد چاق باشند این نسبت به ۱۰ افزایش پیدا می کند.چاقی به صورت خانوادگی مشاهده می شود، این  می تواند با عوامل موثر ژنتیکی در ارتباط باشد ویا به تاثیر یک محیط مشترک ومشابه مربوط شود(۷).

بعضي از اين كودكان اضافه وزن را از كودكي تا زمان مدرسه دارند. كودكانی که تحت تاثیر ویژگیهای فردی و اجتماعی ، تمايل طبيعي به ذخيره چربي در بدن دارند ، اين ها بيشتر از كودكان با ویژگیهای فردی و اجتماعی نرمال تمايل به چاق شدن در طول زندگي دارند. برخي خانواده ها خوراكي هاي آماده يا فست فود را چندين بار در هفته مصرف مي كنند كه اين قبيل غذاها باعث بالا رفتن ميزان كالري و چربي دريافتي مي شود كه  خود باعث  چاقي مي شود(۱۴).

اگر والدين يك غذاي سرشار از كالري دريافتي مصرف کنند٬ كودكان آنها نيز به خوردن اين چنين غذاهايي تشويق مي شوند. كه اين عوامل محيطي نيز نقشي را در ايجاد چاقي بازي      مي كنند(۱۴).

بسیاری از الگوهاي غذاخوردن مانند مصرف نکردن صبحانه٬ مصرف غذاهاي آماده ،مصرف میان وعده و دفعات خوردن  غذا و انواع مختلفي از غذاها مانند  فست فودها و مصرف              نوشابه ها با اضافه وزن در ميان كودكان ارتباط دارند. با توجه به بررسي هاي اخير ارتباط بين مصرف مواد غذايي لبني٬ ميوه ها٬ سبزيجات٬ غلات و مواد غذايي ميان وعده و چاقي دوران كودكي پراكنده و متناقض است. شواهد بين تعداد وعده هاي غذايي واثرات آن در چاقي متناقض است. هيچ ارتباط مستقيم بين شيوع چاقي و افزايش دريافت انرژي يافت نشده است. علاوه بر اين ارزيابي نقش مصرف انرژي در اتيولوژي چاقي اغلب به صورت نادرست گزارش شده است(۱۲).

نتايج بررسي هاي بسياري نشان داد كه فعاليت هاي فیزیکی اوقات فراغت به طور فزاينده اي روبه كاهش است كه ناشي از در دسترس بودن زیاد سرگرمي ها یی مانند تلويزيون٬ ويدئو و بازي هاي رايانه اي مي باشد.اين رفتار كم تحرك در حال ظهور به عنوان جزء مهمي از چاقي است. علاوه بر اين افزايش شهرنشيني موجب كاهش در دفعات و مدت زمان فعاليت هاي فيزيكي كودكان مانند پياده رفتن به مدرسه شده است(۶).

البته افزايش شيوع بيش از حد انتظار چاقي در كودكان پيش دبستان ايراني در طي سال هاي گذشته٬ علاوه بر افزايش دريافت انرژي به تغييرات الگوهاي تغذيه اي و كاهش فعاليت هاي فيزيكي هم مربوط مي شود(۱۵).

در سالهای اخیر درکشور ما نیز همانند بسیاری از کشورهای درحال توسعه،ازیک سو فعالیت جسمانی کودکان ونوجوانان رو به کاهش گذاشته واز سوی دیگر تماشای تلویزیون وبازیهای رایانه ای ونیز مصرف غذاهای پرکالری افزایش یافته است. تحقیقات نشان می دهند که بین اضافه وزن دوران کودکی وبزرگسالی رابطه نزدیکی وجود دارد،زیرا عادات غذایی والگوی فعالیت جسمی درسالهای اولیه زندگی تثبیت می شود ودر سایر دوره ها نیز ادامه می یابد(۸).

مشکلات وعوارض چاقی از دوران کودکی شروع می شود. چاقی جهت سلامتی کودکان مناسب نبوده وعوارض آن حتی از دوران کودکی شروع می شود وبسیاری از ارگانهای حیاتی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.عوارض چاقی به سه دسته تقسیم می شوند: عوارض زودرس که شامل مشکلات ارتوپدی ، آسم ،وقفه های تنفسی شبانه ، کاهش تهویه ریوی وسنگ های صفراوی است.عوارض دسته دوم شامل خطراتی است که باعث افزایش مشکلات قلبی وعروقی وادامه آن در بزرگسالی می شود. عوارض دسته سوم جزء عوارض طولانی مدت محسوب      می شود  و شامل آتروسکلروز وسرطان کولون می باشد. اما شایع ترین عارضه چاقی تداوم آن در بزرگسالی است(۱۶

 

……………………………

 

۲- اهمیت و ضرورت تحقیق:

 

 

……………………………

 

۳- پیشینه تحقیق:

 

 

……………………………

 

۴- اهداف تحقیق:

…………………………………….

…………………………………..

۵- فرضيه ‏هاي تحقیق:

…………………………………….

…………………………………..

۶- مدل تحقیق

…………………………

……………………………..

۷- سوالات تحقیق:

…………………………………….

…………………………………..

۸- تعريف واژه‏ها و اصطلاحات فني و تخصصی (به صورت مفهومی و عملیاتی):

…………………………………….

…………………………………..

۹- بیان جنبه نوآوری تحقیق:

………………………….

…………………………….

۱۰- روش شناسی تحقیق:

الف: شرح كامل روش تحقیق بر حسب هدف، نوع داده ها و نحوه اجراء (شامل مواد، تجهيزات و استانداردهاي مورد استفاده در قالب مراحل اجرايي تحقيق به تفكيك):

………………………….

…………………………….

ب- متغيرهاي مورد بررسي در قالب یک مدل مفهومی و شرح چگونگی بررسی و اندازه گیری متغیرها:

…………………………………….

…………………………………..

ج – شرح کامل روش (ميداني، كتابخانه‏اي) و ابزار (مشاهده و آزمون، پرسشنامه، مصاحبه، فيش‏برداري و غيره) گردآوري داده‏ها :

…………………………………….

…………………………………..

د – جامعه آماري، روش نمونه‏گيري و حجم نمونه (در صورت وجود و امکان):

…………………………………….

…………………………………..

ر- روش نمونه گیری و حجم نمونه:

…………………………………….

…………………………………..

ز- ابزار تحقیق:

…………………………………….

…………………………………..

هـ – روش‌ها و ابزار تجزيه و تحليل داده‏ها:

…………………………………….

…………………………………..

منابع :

…………………………………….

…………………………………..

آسان داک: www.Asandoc.com

دانلود نمونه پروپوزال تکمیل شده، پروژه پر شده، طرح پیشنهادیه آماده

 

۱-Overweight

۲-Body Mass Index

۳- Centers for Disease Control and Prevention

2019-03-08
كد : 19366
وضعيت :‌موجود
دسته بندی :
مرکز پژوهش های دانشگاهی ایران (آسان داک) مرکز پژوهش های دانشگاهی ایران (www.Asandoc.com) تنها مرکز دانشگاهی در ایران است که خدمات جامع برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد . این مرکز با بکار گرفتن اساتید خبره و نام آشنا در ایران در همه رشته های دانشگاهی سعی در ارائه خدمات علمی برتر در حوزه های پروپوزال آماده، مقاله بیس پایان نامه، پرسشنامه و ترجمه آماده و همچنین تحقیقات آماده برای متغیرهای فصل دوم پایان نامه کرده است . بدین جهت سایت آسان داک توانسته است یکی از پر بازدیدترین سایت های کشور برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری شود و امروزه بیشتر دانشگاه های کشور به این مرکز جامع دانشگاهی دسترسی دارند . کلیه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری می توانند نمونه پروپوزال آماده خود برای درس روش تحقیق در رشته مدیریت ، حسابداری ، روانشناسی ، علوم تربیتی و سایر رشته ها را به راحتی از سایت خریداری و دانلود کنند . همه نمونه پروپوزال های ارشد و دکتری که به صورت تکمیل شده و فرم پر شده در سایت قرار گرفته مورد تأیید می باشد . حتی برای پروپوزال آماده و نمونه پروپوزال مطالبی رایگان برای دانلود در سایت قرار گرفته که دانشجو می تواند آنها را مطالعه کند .
© تمامی حقوق برای سایت آسان داک ( پروپوزال آماده - تحقیقات آماده - مقاله بیس پایان نامه - مقاله با ترجمه ) محفوظ است .
Site Map - Facebook - Rss