جستجو حرفه ای پروپوزال آماده ، پرسشنامه و تمامی مطالب سایتحقوق مالکيت¬ فکري در ماوراء جو

  • پس از پرداخت لينک دانلود هم نمايش داده مي شود هم به ايميل شما ارسال مي گردد.
  • ايميل را بدون www وارد کنيد و در صورت نداشتن ايميل اين قسمت را خالي بگذاريد.
  • در صورت هر گونه مشگل در پروسه خريد ميتوانيد با پشتيباني تماس بگيريد.
  • براي پرداخت آنلاين بايد رمز دوم خود را از عابربانك دريافت كنيد.
  • راهنماي پرداخت آنلاين
افزودن به سبد خرید

دانلود پروپوزال آماده:  حقوق مالکيت¬ فکري در ماوراء جو

قسمت هایی از پروپوزال:

۱- بیان مسأله:

دسترسي به ماوراء جو، بدون شک از بزرگترين دستاوردهاي بشر در قرن ۲۰ بوده است. حادثه­ي خوشايند اکتشاف فضا منجر به توسعه سريع و کم نظير در زمينه­هاي علمي، پزشکي و تکنولوژيکي شده است. علي رغم وجود چنين حقيقتي که تکنولوژي مورد استفاده در فضا بسيار پيشرفته مي­باشد و حاصل خلاقيت و تلاش فکري است، تنها در چندين سال اخير است که حمايت در قالب مالکيت فکري در رابطه با فعاليت­هاي ماوراءجو مورد توجه قرار گرفته است. يکي از دلايل اتخاذ چنين رويکردي، تغيير مسير اين فعاليت­ها از چارچوب دولتي به سرمايه­گذاري بخش­هاي خصوصي مي­باشد.

با روند روزافزون شکل­گيري نهادهاي غيردولتي و البته نياز اين نهادها به منابع تکنيکي و مالي نهادهاي دولتي جهت انجام پروژه­هاي فضايي، تعداد قراردادهاي ليسانس بين نهادهاي دولتي و خصوصي افزايش پيدا کرده است از اين رو نمي­توان تاثير شگرف حمايت در قالب حقوق مالکيت فکري را بر شرکت­هاي خصوصي فعال در زمينه فعاليت­هاي فضايي و به طور کل توسعه­ي هر چه بيشتر تکنولوژي فضايي ناديده گرفت. با اين وجود، از يک سو حقوق مالکيت فکري به حمايت و اعطا­ي منافع به افراد تحت شرايط خاص و در مدت زمان معين مي­پردازد و به نوعي مفهوم انحصار را تداعي مي­کند، در حاليکه در سوي ديگر، حقوق فضا و اصل بنيادين سودرساني به تمام ملل به طور ضمني دربردارنده­ي اشتراک اطلاعات و دستاوردها در زمينه حقوق فضا مي­باشد. از اينرو، تکيه حقوق مالکيت­فکري و حقوق فضا بر رويکردهاي متنوع، روشن است به همين دليل يکي از اهداف مدنظر در اين رساله، ايجاد تعادل بين حقوق مالکيت­­فکري و اصول حقوق فضا و به عبارت ديگر، بين منافع خصوصي مبتکران و منافع عمومي از سوي ديگر مي­باشد.

در بين انواع حقوق مالکيت فکري سه نوع عمده­ي حمايت در ماوراء جو مطرح مي­شود: حمايت از اختراعات ايجاد شده در فضا، حمايت از نام شي­فضايي و ماهواره به عنوان علامت تجاري که با شکل­گيري توريسم فضايي جنبه­­ي عملي به خويش خواهد گرفت و حمايت کپي­رايت از ماهواره­هاي پخش­کننده و داده­هاي سنجش از راه دور.

در بين مصاديق حقوق مالکيت فکري در ماوراءجو يکي از مهم­ترين مسائل، موضوع حمايت از داده­هاي سنجش از راه دور است به اين دليل که امروزه با فعالتر شدن هر چه بيشتر بخش خصوصي در اين عرصه مواجه هستيم. اگرچه حضور اين شرکت­ها از لحاظ قانوني با توجه به ماده ۶ معاهده فضا که مسئوليت اعمال شرکت­هاي غيردولتي را به دولت­ها واگذار مي­کند با مانعي روبرو نيست وليکن در خصوص موضوع و نحوه­ي حمايت از دستاوردهاي ايشان، بحث کافي صورت نپذيرفته است. همچنين، بايد خاطر نشان کرد که تاييد حقوق مالکيت فکري در اين حوزه بايستي در راستاي تحقق اهداف وجودي اين حقوق همانطور که در مقدمه معاهده کپي­رايت آمده است که تعادل بين منافع شخصي توليدکنندگان مصاديق مالکيت­فکري و منافع عموم در حق دسترسي به داده­ها و اطلاعات است، صورت پذيرد زيرا عده­­­اي بر اين عقيده­اند که به کارگيري حقوق مالکيت فکري در سنجش از راه دور به شدت بر امکان دسترسي به اين داده­ها که برخي براي حفظ حيات بشر ضروري هستند تاثير مي­گذارد، زيرا اين فناوري ابزاري ارزشمند در حل بسياري از مشکلاتي که بشر در قرن بيست و يک با آن مواجه است چون در مديريت و پيش­بيني فجايع زيست­محيطي در کشورهاي در حال توسعه و کمتر توسعه­يافته مي­باشد. اما از بعد ديگر، رشد هر چه بيشتر اين تکنولوژي از طريق حضور شرکت­هاي خصوصي ميسر خواهد شد و انگيزه اين شرکت­ها از طريق حمايت و تجاريسازي داده­هاي ماهواره­اي تامين مي­گردد. به عبارت ديگر، پذيرش حقوق مالکيت فکري در داده­هاي پردازش شده به منظور افزايش حضور شرکت­ها، کاهش قيمت و در نهايت افزايش بازار داده­ها ضروري است.

در نتيجه، حقوق مالکيت فکري داراي نقش به سزايي در تشويق سرمايه­گذاران سنجش از راه دور مي­باشد و دريغ نمودن چنين تضمين و حمايتي توليد اين دسته از داده­ها را با چالش روبرو خواهد کرد و حتي چنانچه کشورهاي در حال توسعه توانايي ارزيابي و پردازش داده­ها را کسب نمايند، خود آن­ها با موضوع حمايت فکري از داده­هاي پردازش شده توسط خويش در آينده روبرو خواهند شد. همچنين با توجه به اين موضوع که کارکردهاي بي­شمار داده­هاي خام سنجش از راه دور چون عکس­ها و حتي اطلاعات ديجيتالي علي­الخصوص حتي با استفاده از داده­هاي خام امکانپذيرست، مشکل دسترسي به دليل عدم حمايت از اين داده­­ها در کشورهاي توسعه يافته عملا با مانعي روبرو نخواهد شد. با اين حال، تاکنون جهان در حال توسعه در برابر اين ديدگاه مقاومت کرده­اند و اعلام مي­نمايند که بر اساس قانون تجاريسازي، سرمايه­گذاران خصوصي بايستي بر اساس اصل عدم تبعيض، داده­هاي خام را که مستقيما از ماهواره­ها به دست مي­آيند را در اختيار تمامي مصرف­کنندگان فارغ از هر نوع تبعيض و تعصب و بر اساس قيمت متعارف قرار دهند.

به هر حال، امروزه شاهد حمايت شديد از داده­هاي سنجش از راه دور مي­باشيم به گونه­اي که علاوه بر شرکت­هاي خصوصي، نهادهاي فعال با بودجه­ي عمومي نيز ادعاي مالکيت داده­هاي خام و نه پردازش شده­ي سنجش از راه دور را مطرح مي­کنند. در حاليکه در راستاي تامين اصول بنيادين حقوق مالکيت فکري و شروط حمايت کپي­رايت که شامل اصل تفکيک ايده از بيان و شروط اصالت و خلاقيت است، تمايز ميان داده­هاي خام و پردازش شده در ايجاد تعادل ضروري است به گونه­اي که داده­هاي خام که دربردارنده­ي موضوعات حقيقي هستند و هيچ­گونه خلاقيتي در آن­ها اعمال نشده است، سزاوار حمايت نخواهند بود. همچنين، با توجه به استدلالات متخصصان اين حوزه، اين داده­ها الزامات کالاي عمومي بودن را نيز دارا هستند و نمي­توان نقش آنان را به دليل منافع کاربرديشان در ارتقاي شرايط محيط زيست، توسعه اقتصاد، صنايع و همچنين به عنوان حق بنيادين بشري شهروندان در مشارکت توسعه پايدار ناديده گرفت. علاوه بر اين، وجود چنين حقي در عصر اطلاعات که مجراهاي اصلي توزيع اطلاعات را مورد خطاب قرار مي­دهد داراي اهميت شگرفي است .

به عقيده بسياري، در عصر حاضر با حمايت افراطي مالکيت فکري روبرو هستيم در حاليکه در حقوق مالکيت­فکري، کپي­برداري و نقض حقوق صاحب حق، ممنوع تلقي مي­گردد و نه خود دسترسي به داده­ها. در نتيجه هدف ديگر در اين رساله، تاکيد بر بيش از اندازه بودن حمايت مالکيت فکري بر توليدات سنجش از راه دور مي­باشد که در واقع باعث منحرف شدن حقوق مالکيت فکري از هدف اصلي خويش، شده است.

يکي ديگر از چالش­ها، موضوعات صلاحيتي با توجه به اصل سرزميني بودن در حقوق مالکيت­فکري است، به طور مثال، در طرح ايستگاه فضايي بين­المللي افراد مختلفي از کشورهاي گوناگون تحت عنوان همکاري بين­المللي فعاليت مي­کنند و موضوع نقض حقوق توسط آنان و تعيين دادگاه صالح، مسئله را پيچيده­تر مي­کند. به طور خلاصه، در اين رساله به دنبال روشنسازي ابعاد حقوق مالکيت فکري در فضا و نوع و چگونگي حمايت اعطايي به مصاديق مالکيت­فکري با لحاظ کردن منافع عمومي و نياز کشورهاي در حال توسعه و کمتر توسعه يافته مي­باشيم.

……………………………

۲- اهمیت و ضرورت تحقیق:

……………………………

۳- پیشینه تحقیق:

……………………………

۴- اهداف تحقیق:

…………………………………….

۵- فرضيه ‏هاي تحقیق:

…………………………………….

۶- مدل تحقیق

…………………………

۷- سوالات تحقیق:

…………………………………….

۸- تعريف واژه‏ها و اصطلاحات فني و تخصصی (به صورت مفهومی و عملیاتی):

…………………………………….

۹- بیان جنبه نوآوری تحقیق:

………………………….

۱۰- روش شناسی تحقیق:

الف: شرح كامل روش تحقیق بر حسب هدف، نوع داده ها و نحوه اجراء (شامل مواد، تجهيزات و استانداردهاي مورد استفاده در قالب مراحل اجرايي تحقيق به تفكيك):

………………………….

ب- متغيرهاي مورد بررسي در قالب یک مدل مفهومی و شرح چگونگی بررسی و اندازه گیری متغیرها:

…………………………………….

ج – شرح کامل روش (ميداني، كتابخانه‏اي) و ابزار (مشاهده و آزمون، پرسشنامه، مصاحبه، فيش‏برداري و غيره) گردآوري داده‏ها :

…………………………………….

د – جامعه آماري، روش نمونه‏گيري و حجم نمونه (در صورت وجود و امکان):

…………………………………….

ر- روش نمونه گیری و حجم نمونه:

…………………………………….

ز- ابزار تحقیق:

…………………………………….

هـ – روش‌ها و ابزار تجزيه و تحليل داده‏ها:

…………………………………….

منابع :

…………………………………….

آسان داک: www.Asandoc.com

دانلود نمونه پروپوزال تکمیل شده، پروژه پر شده، طرح پیشنهادیه آماده

2018-12-13
كد : 102749
وضعيت :‌موجود
دسته بندی :
مرکز پژوهش های دانشگاهی ایران (آسان داک) مرکز پژوهش های دانشگاهی ایران (www.Asandoc.com) تنها مرکز دانشگاهی در ایران است که خدمات جامع برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد . این مرکز با بکار گرفتن اساتید خبره و نام آشنا در ایران در همه رشته های دانشگاهی سعی در ارائه خدمات علمی برتر در حوزه های پروپوزال آماده، مقاله بیس پایان نامه، پرسشنامه و ترجمه آماده و همچنین تحقیقات آماده برای متغیرهای فصل دوم پایان نامه کرده است . بدین جهت سایت آسان داک توانسته است یکی از پر بازدیدترین سایت های کشور برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری شود و امروزه بیشتر دانشگاه های کشور به این مرکز جامع دانشگاهی دسترسی دارند . کلیه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری می توانند نمونه پروپوزال آماده خود برای درس روش تحقیق در رشته مدیریت ، حسابداری ، روانشناسی ، علوم تربیتی و سایر رشته ها را به راحتی از سایت خریداری و دانلود کنند . همه نمونه پروپوزال های ارشد و دکتری که به صورت تکمیل شده و فرم پر شده در سایت قرار گرفته مورد تأیید می باشد . حتی برای پروپوزال آماده و نمونه پروپوزال مطالبی رایگان برای دانلود در سایت قرار گرفته که دانشجو می تواند آنها را مطالعه کند .
© تمامی حقوق برای سایت آسان داک ( پروپوزال آماده - تحقیقات آماده - مقاله بیس پایان نامه - مقاله با ترجمه ) محفوظ است .
Site Map - Facebook - Rss