مبانی نظری و پیشینه تحقیق برای فصل دوم پایان نامه بررسی سمیت تنفسی اسانس برگ درخت نارنج و برگ درخت اکالیپتوس روی سوسک کشیش، شپشه‏ی آرد و شپشه‏ی دندانه‏دار

  • پس از پرداخت لينک دانلود هم نمايش داده مي شود هم به ايميل شما ارسال مي گردد.
  • ايميل را بدون www وارد کنيد و در صورت نداشتن ايميل اين قسمت را خالي بگذاريد.
  • در صورت هر گونه مشگل در پروسه خريد ميتوانيد با پشتيباني تماس بگيريد.
  • براي پرداخت آنلاين بايد رمز دوم خود را از عابربانك دريافت كنيد.
  • راهنماي پرداخت آنلاين
افزودن به سبد خرید

مبانی نظری و پیشینه تحقیق برای فصل دوم پایان نامه بررسی سمیت تنفسی اسانس برگ درخت نارنج و برگ درخت اکالیپتوس روی سوسک کشیش، شپشه‏ی آرد و شپشه‏ی دندانه‏دار

فصل دوم

مروری بر پژوهش‏های انجام شده

۲-۱ اهمیت آفات انباری

انبار کردن محصولات کشاورزی به منظور استفاده در سایر فصل‏های سال و یا جهت انتقال به سایر مناطق امری ضروری است. آمار و ارقام سازمان‏های رسمی بین‏المللی و محلی نشان می‏دهد که هر سال مقدار قابل توجهی از تولیدات کشاورزی جهان سوم به وسیله‏ی آفات در انبار‏ها از بین می‏رود و میلیاردها تومان زیان وارد می‏شود. حمله‏ی آفات انباری و کم‏توجهی به اصول نگهداری فرآورده‏های کشاورزی گاهی زیان‏های کیفی بسیار مهمی را به دنبال می‏آورد که سبب تغییر ترکیب شیمیایی، رنگ و مزه‏ی محصول ‏شده و در نتیجه نه تنها ارزش تجاری و مرغوبیت آن به شدت کاهش یافته بلکه گاهی مشکلات بهداشتی و اختلالات گوارشی شدیدی در مصرف‏کنندگان، اعم از انسان، دام‏ها و طیور ایجاد کرده است (متیوس[۱]، ۱۹۹۳).

خسارت آفات انباری در مناطق مختلف متفاوت است، در مناطق گرمسیری به دلیل مستعد بودن شرایط برای فعالیت آفات انباری و هم‏چنین در کشورهای جهان سوم و در حال پیشرفت به دلیل عدم امکانات و شرایط بد نگهداری محصولات خسارت بیشتر است. خسارت بعد از برداشت که هر ساله در اثر فعالیت حشرات و فعالیت میکروارگانیسم‏ها و دیگر عوامل به محصولات انباری وارد می‏شود حدود ۱۰-۲۵% از کل محصول تخمین زده شده است (متیوس، ۱۹۹۳).

۲-۲ آفات انباری مورد آزمایش

۲-۲-۱ سوسک کشیش (Rhyzopertha dominica F.)

این آفت با نام علمی Rhyzopertha dominica F. یکی از اعضای خانواده‏ی Bostrychidae از راسته‏ی Coleoptera می‏باشد. این خانواده در حدود ۳۰۰ گونه را در بر می‏گیرد که در نقاط مختلف جهان به ویژه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری پراکنده‏اند. تقریبا این حشرات از چوب‏های خشک و مصنوعات آن‏ها تغذیه می‏کنند، بنابراین از نظر رژیم غذایی در درجه اول چوب‏خوارند، با وجود این بعضی از گونه‏ها مانند R. dominica فقط به دانه‏های غلات در انبارها حمله کرده و خسارت سنگینی به بار می‏آورد. این حشره در مناطق گرمسیری یکی از مهم‏ترین دشمنان غلات به ویژه ذرت به شمار می‏آید (باقری‏زنوز، ۱۳۸۹).

۲-۲-۱-۱  مشخصات آفت

حشره‏ی کامل، سوسک کوچکی است به رنگ قهوه‏ای یا حنایی، که طول بدن آن ۳/۲ تا ۸/۲ میلی‏متر است. پیش‏قفسه‏سینه بزرگ و روی سر را به طور کامل می‏پوشاند، به گونه‏ای که وقتی حشره را از پشت نگاه می‏کنیم، سر دیده نمی‏شود. سر این حشره کوچک و به تقریب کروی است. شاخک‏ها ۱۰ بندی بوده که بند اول و دوم آن‏ها بزرگ‏تر از دیگر بندها است و هم‎‏چنین سه بند آخر نیز به طور کامل پهن و مثلثی است، به طوری که با یک نگاه، به آسانی از دیگر بندها متمایز می‏شوند (باقری‏زنوز، ۱۳۸۹).

پیش‏گرده برآمده و درازای آن اندکی بیش‏تر از پهنایش است. لبه‏ی جلوی آن گرد و دارای دندانه‏های هم‏شکلی است، که به صورت نیم‏دایره و به تعداد ۱۲ تا ۱۴ عدد در کنار هم قرار گرفته‏اند و به این ترتیب نیمه جلوی سطح آن کنگره‏دار، ولی نیمه‏ی عقبی آن از برجستگی‏های ریزی پوشیده شده است (باقری‏زنوز، ۱۳۸۹).

سطح بال‏پوش‏ها دارای فرورفتگی‏های خطی[۲] به‏طور کامل مشخص و منظمی است. پنجه‏ها ۵ بندی است ولی چون بند اول بسیار کوچک است، چهاربندی[۳] به نظر می‏آید. بند آخر پنجه‏ها از دیگر بندها بزرگ‏تر بوده و به یک جفت ناخن ختم شده‏اند (باقری‏زنوز، ۱۳۸۹).

لارو‏های جوان سفیدرنگ‏اند و به وسیله‏ی سه جفت پای سینه‏ای به نسبت قوی، می‏توانند تند و تیز حرکت کنند. بدن آن‏ها کشیده و مستقیم است، اما در ناحیه قفس‏سینه درشت‏تر شده است. در طرفین سر، قفس‏سینه و حلقه‏های شکم، موهای به نسبت بلندی وجود دارد و هم‏چنین روی چهارمین حلقه‏ی شکمی، پیوست شاخ‏مانند زردرنگی دیده می‏شود، ولی پس از رشد و تغییر پوست، دگرگونی‏هایی در شکل ظاهری این لاروها پدید می‏آید، که آن‏ها را دوباره به تیپ اصلی لاروهای خانواده Bostrychidae برمی‏گرداند. در این حالت بدن لارو خمیده و قفس‏سینه فقط اندکی پهن و ضخیم به نظر می‏آید. رنگ عمومی بدن سفید، سر و آرواره‏های بالا به رنگ قهوه‏ای می‏باشند. طول لارو، پس از رشد کامل به ۸/۲ میلی‏متر می‏رسد، تمام سطح بدن در این مرحله از کرک‏های نرم کم‏رنگ پوشیده شده است، که تراکم آن‏ها در پشت حلقه‏های آخر بیش‏تر است (باقری‏زنوز، ۱۳۸۹).

…..

…..

۸۰,۰۰۰ ریال – خرید
۱۳۹۷-۰۵-۲۵
كد : 92478
وضعيت :‌موجود

محصولات پیشنهادی

مرکز پژوهش های دانشگاهی ایران (آسان داک) مرکز پژوهش های دانشگاهی ایران (www.Asandoc.com) تنها مرکز دانشگاهی در ایران است که خدمات جامع برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد. این مرکز با بکار گرفتن اساتید خبره و نام آشنا در ایران در همه رشته های دانشگاهی سعی در ارائه خدمات علمی برتر در حوزه های پروپوزال آماده، مقاله بیس پایان نامه، پرسشنامه و ترجمه آماده و همچنین تحقیقات آماده برای متغیرهای فصل دوم پایان نامه کرده است. بدین جهت سایت آسان داک توانسته است یکی از پر بازدیدترین سایت های کشور برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری شود و امروزه بیشتر دانشگاه های کشور به این مرکز جامع دانشگاهی دسترسی دارند.
با وارد کردن ايميل خود و تاييد ايميل ارسال شده توسط فيدبرنر مي توانيد آخرين مطالب سايت را از طريق ايميل دريافت کنيد . ايميل شما پيش ما محفوظ مي ماند و هيچگونه ايميل تبليغاتي براي شما فرستاده نخواهد شد.
© تمامی حقوق برای سایت آسان داک ( پروپوزال آماده - تحقیقات آماده - مقاله بیس پایان نامه - مقاله با ترجمه ) محفوظ است .
Site Map - Facebook - Google+ - Rss