جستجو حرفه ای پروپوزال آماده ، پرسشنامه و تمامی مطالب سایتمدل DEA مبانی نظری و پیشینه شبکه ای

  • پس از پرداخت لينک دانلود هم نمايش داده مي شود هم به ايميل شما ارسال مي گردد.
  • ايميل را بدون www وارد کنيد و در صورت نداشتن ايميل اين قسمت را خالي بگذاريد.
  • در صورت هر گونه مشگل در پروسه خريد ميتوانيد با پشتيباني تماس بگيريد.
  • براي پرداخت آنلاين بايد رمز دوم خود را از عابربانك دريافت كنيد.
  • راهنماي پرداخت آنلاين
افزودن به سبد خرید

مدل DEA مبانی نظری و پیشینه شبکه ای

مدل DEA شبکه ای[۱]

Fare و Grosskopf در سال ۲۰۰۰ رویکرد DEA شبکه ای را برای مدلسازی فرایندهای چندمرحله ای عمومی با ورودی و خروجی های میانی ارائه دادند. (Liang et al., 2006) این مدل روابط میانی DMU را پیش بینی میکند و به ما اجازه میدهد درون یک DMU پیچیده با گره های چندگانه را ببینیم. ((Bogetoft et al., 2009 شکل ۲-۲ ساختار داخلی یک واحد در مدل شبکه ای را نشان می دهد.

 

شکل ۲-۲ ساختار داخلی یک واحد تصمیم گیري در مدل شبکه اي (حیدری، ۱۳۹۰)

 

۲-۷-۱ ساختارهای DEA شبکه ای

بطور کلی سیستم هایی که در آنها بیش از یک مرحله مرتبط با یکدیگر وجود دارد، شبکه نامیده می شوند. (احمدی و نورا، ۱۳۹۰) در این سیستم ها خروجی های فرایند یا مرحله اول به عنوان ورودی های فرایند یا مرحله بعدی محسوب می شوند که به آنها داده های میانی گویند. (Cook et al., 2010)

برای محاسبه کارایی یک سیستم شبکه، به یک مدل  DEA شبکه ای نیاز داریم. بر خلاف مدل DEA مرسوم، مدل DEA شبکه ای استانداردی ندارد بلکه شکل آن بستگی به ساختار شبکه مورد نظر دارد. (احمدی و نورا، ۱۳۹۰)

بطور کلی دو نوع ساختار برای مدل DEA شبکه ای وجود دارد؛  سری و موازی. (Kao, 2009)

 

۲-۷-۱-۱ ساختار سری[۲]

در یک واحد تصمیم گیري چند بخشی وقتی فعالیت بخشها در امتداد یکدیگر قرار می گیرد، سیستم ساختار سري دارد. در این حالت ورودي کل سیستم به بخش اول وارد می شود و خروجی نهایی سیستم از آخرین بخش خارج می شود. (حیدری، ۱۳۹۰)

به منظور معرفی مدل یک واحد تصمیم گیري با h بخش را در نظر بگیرید که بخشهاي آن بصورت سري در کنار یکدیگر قرار گرفته اند(شکل(۲-۳)).  xijو yrj  به ترتیب ورودیها و خروجیهاي مستقیم واحد j ام را نشان می دهند. Ztpj را به عنوان داده های میانی تعریف می کنیم ( t=1… h-1 ). تعداد محصولات واسطه ای براي هر بخش می تواند متفاوت از بخشهاي دیگر باشد. براي راحتی کار، تعداد محصولات واسطه اي همه بخشها را ( p=1,…,q ) در نظر می گیریم.

شکل ۲-۳ ساختار سری   (Kao, 2009)

 

 

 

 

 

 

 

Kao  براي ارزیابی واحدهاي تصمیم گیري چند بخشی که بخشهاي آن ساختار سري دارند، مدل زیر را پیشنهاد داده است :

 

 

  : وزرن داده شده به ورودی i

: وزن داده شده به داده میانی

: وزن داده شده به خروجی r

Xij : مقدار داده i  از واحد j

ZPj: مقدار داده میانی  P از واحد j

Yrj : مقدار خروجی  r از واحد  j

 

j=1, … , n
j=1, … , n
j=1, … , n
j=1, … , n t=2,…, h-1 ,

 

مدل ۲-۷ کارایی کل سیستم هایی با ساختار سری

 

 

 

 

با حل مدل، ضرائب  و  و  که ضرائب بهینه بوده، بدست آمده و سپس با استفاده از آنها کارایی هر فرایند برای k تا DMU  به صورت زیر محاسبه می گردد :

 

t = 2, … , h-1

 

 ( مدل ۲-۸ )

 

نتیجه  که t=1, … ,h همان  بوده که کارایی کل سیستم می باشد. در این حالت یک واحد تصمیم گیرنده وقتی کارا است که تنها تمامی فرایندهایش کارا باشند. اگر یک فرایند از نظر کارایی در سطح خیلی پایینی باشد باعث می شود کارایی سیستم پایین بیاید ولی اگر همه فرایندها دارای کارایی بالایی باشند، کارایی سیستم بالا خواهد رفت.

 

۲-۷-۱-۲ ساختار موازی[۳]

در یک واحد تصمیم گیري چند بخشی هر گاه فعالیت بخشها به صورت موازي در کنار یکدیگر قرار گیرند، سیستم ساختار موازي دارد. در این ساختار، ورودي کل بین تمامی بخشها تقسیم می شود و خروجی کل از خروجی تمام بخشها حاصل می شود. ( حیدری، ۱۳۹۰)

در این ساختار h تا فرایند بصورت شکل(۲-۴) بهم متصلند. Kao  برای محاسبه کارایی این نوع سیستم ها و فرایندهایش بطور همزمان یک مدل DEA را ارائه داد. در این حالت xijt  بعنوان i امین ورودی و Yrjt بعنوان r امین خروجی است. t تا فرایند برای واحد تصمیم گیرنده j در نظر گرفته شده است. مجموع ورودی های فرایند با ورودی سیستم برابر است به طوریکه  و برای خروجی های فرایند هم به همین صورت  می باشد. یک سیستم موازی وقتی کاراست که تمام فرایندهایش کارا باشند.

 

………………………….

…………………………..

………………………..

2017-09-02
كد : 62394
وضعيت :‌موجود
مرکز پژوهش های دانشگاهی ایران (آسان داک) مرکز پژوهش های دانشگاهی ایران (www.Asandoc.com) تنها مرکز دانشگاهی در ایران است که خدمات جامع برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد . این مرکز با بکار گرفتن اساتید خبره و نام آشنا در ایران در همه رشته های دانشگاهی سعی در ارائه خدمات علمی برتر در حوزه های پروپوزال آماده، مقاله بیس پایان نامه، پرسشنامه و ترجمه آماده و همچنین تحقیقات آماده برای متغیرهای فصل دوم پایان نامه کرده است . بدین جهت سایت آسان داک توانسته است یکی از پر بازدیدترین سایت های کشور برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری شود و امروزه بیشتر دانشگاه های کشور به این مرکز جامع دانشگاهی دسترسی دارند . کلیه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری می توانند نمونه پروپوزال آماده خود برای درس روش تحقیق در رشته مدیریت ، حسابداری ، روانشناسی ، علوم تربیتی و سایر رشته ها را به راحتی از سایت خریداری و دانلود کنند . همه نمونه پروپوزال های ارشد و دکتری که به صورت تکمیل شده و فرم پر شده در سایت قرار گرفته مورد تأیید می باشد . حتی برای پروپوزال آماده و نمونه پروپوزال مطالبی رایگان برای دانلود در سایت قرار گرفته که دانشجو می تواند آنها را مطالعه کند .
© تمامی حقوق برای سایت آسان داک ( پروپوزال آماده - تحقیقات آماده - مقاله بیس پایان نامه - مقاله با ترجمه ) محفوظ است .
Site Map - Facebook - Rss