جستجو حرفه ای پروپوزال آماده ، پرسشنامه و تمامی مطالب سایتمسئولیت پیامبر از دیدگاه قرآن

  • پس از پرداخت لينک دانلود هم نمايش داده مي شود هم به ايميل شما ارسال مي گردد.
  • ايميل را بدون www وارد کنيد و در صورت نداشتن ايميل اين قسمت را خالي بگذاريد.
  • در صورت هر گونه مشگل در پروسه خريد ميتوانيد با پشتيباني تماس بگيريد.
  • براي پرداخت آنلاين بايد رمز دوم خود را از عابربانك دريافت كنيد.
  • راهنماي پرداخت آنلاين
افزودن به سبد خرید

متغیرها: مسئولیت پیامبر از دیدگاه قرآن

توضیحات: ۲۴ صفحه فارسی (word) با منابع کامل

دانلود تحقیق آماده با رفرنس دهی کامل فارسی و انگلیسی و پانویس ها، برگرفته از مقاله های فارسی و ترجمه تخصصی متون مقاله انگلیسی و مقاله بیس پایان نامه فقه و حقوق و علوم قرآنی با ترجمه آماده کتاب های خارجی و کتاب های داخلی رشته های مختلف، مناسب برای انجام و نوشتن پروپوزال و آماده کردن فصل دوم پایان نامه فقه و حقوق و علوم قرآنی، توضیح مولفه های پرسشنامه و مقاله داخلی و خارجی و طرح های تحقیقاتی

خلاصه ای از کار:

تعريف مسؤوليت در لغت و اصطلاح

اين واژه، از ريشه‌ي سَأَلَ به معني پرسيدن و درخواست كردن است. مسؤوليت، مصدر جعلي از اسم مفعول سَأَلَ و به معني موظف بودن به انجام دادن كاري مي‌باشد. مسؤول بودن، يعني:

۱ـ موظف دانستن خود به انجام دادن كاري. اين معني در سوره‌ي فرقان آيه ۱۶ بيان شده است: «لهَُّمْ فِيهَا مَا يَشَاءُونَ خَلِدِينَ كاَنَ عَلي‏ رَبِّكَ وَعْدًا مَّسُْئولا. جاودانه هر چه بخواهند در آن جا دارند. پروردگار تو مسئوول [تحقق‏] اين وعده است.»

…………………………

منشأ مسؤوليت

منشأ مسؤوليت يا افراد است يا قرارداد و يا پروردگار. در اين پژوهش، سخن از مسؤوليتي است كه خداوند بر دوش پيامبرانش گذاشته؛ از اين رو، پيامبران در برابر انسان‌ها پاسخگو نبودند و تنها در برابر خداوندي كه مسؤوليت بر عهده‌ي آنها نهاده پاسخگو بودند. همچنان كه در سوره‌ي جن آيه ۲۱ فرمود: «قُلْ إِني‏ِ لَا أَمْلِكُ لَكمُ‏ْ ضَرًّا وَ لارَشَدًا.»

…………..

رابطه‌ي مسؤوليت با اهليت يا قابليت و توانمندي فرد

هنگامي كه واگذاري مسؤوليت از سوي آفريدگار باشد، با توجه به اينكه خداوند به تدبير امور مصالح مردم داناتر مي‌باشد، از ميان هر مردمي هر كه را مصلحت بداند، او را مسؤول قرار مي‌دهد. پس هر كسي كه ويژگي‌هاي مناسب داشته باشد، از سوي پروردگار داراي مسؤوليت مي‌شود. همچنان كه در سوره‌ي آل عمران آيه ۵۶ مي‌فرمايد: «قُلِ اللَّهُمَّ مالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشاء… بگو: «بار خدايا! فرمانروايي از آن توست؛ هر كس را كه خواهي، فرمانروايي بخشي…»‏

………….

مسؤوليت‌هاي پيامبر در قرآن

در پيشگفتار، به مهم‌ترين مسؤوليت‌هاي پيامبر در قرآن اشاره شد مانند: تبشير، انذار، تذكر، دعوت به سوي خدا، خواندن آيه‌هاي خداوند براي مردم، آموختن كتاب و حكمت به آنان، تزكيه آنها و قضاوت در اختلاف‌هاي‌شان؛ ولي چون موضوع اين پژوهش مسؤوليت سياسي پيامبر در زمينه‌ي روابط خارجي مي‌باشد، از شرح ديگر مسؤوليت‌هاي ايشان خودداري مي‌شود.

مسؤوليت‏ سياسي پيامبر 

آيه‌هايي كه در باره‌ي مسؤوليت ‏سياسي پيامبر در قرآن كريم آمده، به چند دسته تقسيم مي‏شود:

۱ ـ آيه‌هايي كه به مساله‌ي اطاعت از پيامبر مي‏پردازند

اين دسته از آيات، اطاعت از پيامبر را به شكل‏هاي گوناگون مورد توجه قرار داده‏اند. در مواردي «اطاعت‏ شدن‏» از اهداف ارسال همه‌ي پيامبران معرفي مي‌شود:

ــ «وَ مَا أَرْسَلْنَا مِن رَّسُولٍ إِلَّا لِيُطَاعَ بِإِذْنِ اللَّهِ…‏ و ما هيچ پيامبري را نفرستاديم مگر آنكه به توفيق الهي از او اطاعت

………………..

معناي اطاعت از پيامبر

اكنون با توجه به معناي اطاعت كه عبارت از فرمانبرداري است، اگر پيامبران از سوي خود هيچ امر و نهي‏اي نداشته

………..

تفويض كارها به پيامبر

با توجه به آن چه گذشت و نيز با توجه به آيات زير روشن مي‏شود كه خداوند كارهايي را به پيامبران تفويض كرده تا با اذن او در ميان مردم به آن چه صلاح آنان در آن است، فرمان دهند و مردم نيز لازم است از ايشان اطاعت كنند.

اين آيه‌ها، برخي فرمان‌هاي پيامبران را به اقوام خود نقل مي‏كنند. مانند فرمان  موسي به هارون كه از او مي‏خواهد در ميان مردم بماند و آنان را به سوي صلاح پيش ببرد «… وَ قَالَ مُوسي‏ لِأَخِيهِ هَرُونَ اخْلُفْني في قَوْمِي وَ أَصْلِح‏… و موسي [هنگام رفتن به كوه سينا] به برادرش هارون گفت: «در ميان قوم من جانشينم باش، و [كار آنان را] اصلاح كن» (اعراف/۱۴۲).

……………..

محدوده‌ي اطاعت از پيامبر

از مسائلي كه درباره اطاعت از پيامبر  مطرح است، محدوده اي است كه بر مؤمنان لازم است در آن محدوده، مطيع

………..

شبهات درباره‌ي اطاعت از پيامبر

شبهاتي درباره اطاعت از پيامبران  مطرح شده كه دسته‏اي از آنها مربوط به مساله دين به‏ طور مطلق و نقش آن در زندگي مردم است و برخي ديگر، بويژه به دين اسلام مربوط مي‏شود. هر چند بحث درباره‌ي قسمت اول، از موضوع.

…………

نفي دخالت پيامبر در امور مردم

يكي از آيه‌هايي كه با آنها براي نفي امور از پيامبر استدلال شده، ‏اين است:

«لَيْسَ لَكَ مِنَ الْأَمْرِ شي‏ْءٌ أَوْ يَتُوبَ عَلَيهِْمْ أَوْ يُعَذِّبَهُمْ فَإِنَّهُمْ ظَالِمُون‏. هيچ يك از اين كارها در اختيار تو نيست يا [خدا] بر آنان مي‏بخشايد يا عذاب‌شان مي‏كند؛ زيرا آنان ستمكارند.‏» (آل عمران/۱۲۸)  

…………

حافظ، وكيل، مسلط، جبار نبودن پيامبر

آيات ديگري كه درباره‌ي ارتباط نداشتن رسالت پيامبر با امور اجتماعي به آنها استدلال شده، آيه‌هايي است كه

………..

انحصار وظيفه‌ي پيامبر در بشارت و هشدار دادن

در زمينه‌ي نفي وظيفه‌ي پيامبر براي دخالت در امور اجتماعي، به آيه‌هايي استدلال شده كه ايشان را انحصارا نذير يا نذير و بشير مي‏خوانند: «إِنْ أَنتَ إِلَّا نَذِير. تو جز هشدار دهنده‏اي [بيش‏] نيستي.» (فاطر/۲۳)  « إِنْ أَنَا إِلَّا نَذِيرٌ وَ بَشِيرٌ

…………….

۲ ـ آيه‌هايي كه ولايت پيامبر و اولويت ايشان نسبت‏ به مؤمنان را مطرح مي‏كنند

كلمه‌ي ولايت، همواره مقارن با نوعي تسلط بر امور فردي يا اجتماعي است. از اين رو، در اينجا در چارچوب آيه‌هايي كه ولايت پيامبر  را مطرح مي‏كنند، به بررسي محدوده‌ي ولايت پيامبر اكرم  مي‏پردازيم.

……….

۳ ـ آيه‌هايي كه در زمينه‌ي حكم پيامبر سخن مي‏گويند

دسته سوم از آيه‌هايي كه به مسؤوليت ‏سياسي پيامبر  مي‏پردازند، ايشان را حاكم در ميان مردم معرفي مي‏كنند. اين

………….

معناي حكميت پيامبر

سياق آيات با اختصاص آن به مورد قاضي تحكيم كه در خصوص آيه ۳۶ سوره‌ي احزاب احتمال داده شده،  منافات دارد; زيرا:

…………

۴ ـ آيه‌هايي كه پيامبر را محور امور اجتماعي معرفي مي‏كنند

محور بودن انبيا در ايجاد قسط در جامعه

قرآن كريم، يكي از اهداف بعثت انبيا را اقامه‌ي قسط در جامعه انساني معرفي مي‏كند:

……………

اجازه گرفتن از پيامبر هنگام شركت در امور اجتماعي

در سوره‌ي نور، خداوند بر محوريت پيامبر در امور اجتماعي تاكيد مي‏كند و مؤمنان را كساني قلمداد مي‏كند كه در اين امور، تابع او هستند: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ ءَامَنُواْ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ إِذَا كَانُواْ مَعَهُ عَلي أَمْرٍ جَامِعٍ لَّمْ يَذْهَبُواْ حَتي‏………

…………

محور بودن پيامبر در امور مالي جامعه

از محورهاي مهم در امور اجتماعي، امور مالي است. در اسلام، سه محور مهم براي تحقق عدالت اجتماعي در اين

………………

۵ ـ آيه‌هايي كه مؤمنان را به ايمان به پيامبر فرا مي‏خوانند

در قرآن كريم آيه‌هايي وجود دارد كه مؤمنان را به ايمان به خداوند و رسول  فرا مي‏خواند. در بعضي از اين آيات، خداوند و رسول هر دو ذكر شده‌اند:

………….

منابع:

۱- قرآن کریم

۲ـ فرهنگ روبرت Le petit Robert   پاريس: انتشارات روبرت، ۱۹۹۲ ص. ۱۶۸۸

۳ـ  تفسير الميزان، ج‏۴، ص‏۳۹; التبيان، ج‏۳، ص‏۲۳۶; تفسير المنار، ج‏۵، ص‏۱۸۰٫

……………………

 

 

 

انجام پایان نامه مدیریت، دانلود پروپوزال آماده مدیریت بازرگانی، دولتی، بحران، دانلود پروپوزال تکمیل شده مدیریت جهانگردی، انجام پروپوزال مدیریت، پرسشنامه تکمیل شده، مقاله با ترجمه آماده، ترجمه آماده مقاله، انجام مقاله آی اس آی، نوشتن پایان نامه مدیریت، مشاوره پایان نامه مدیریت، فصل دوم پایان نامه، پروپوزال و پایان نامه آماده روانشناسی، انجام پایان نامه دکتری، انجام پروپوزال ارشد، انجام پروپوزال دکتری، انجام پایان نامه ارشد

آسان داک: www.Asandoc.com

 

2019-03-06
كد : 7352
وضعيت :‌موجود
مرکز پژوهش های دانشگاهی ایران (آسان داک) مرکز پژوهش های دانشگاهی ایران (www.Asandoc.com) تنها مرکز دانشگاهی در ایران است که خدمات جامع برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد . این مرکز با بکار گرفتن اساتید خبره و نام آشنا در ایران در همه رشته های دانشگاهی سعی در ارائه خدمات علمی برتر در حوزه های پروپوزال آماده، مقاله بیس پایان نامه، پرسشنامه و ترجمه آماده و همچنین تحقیقات آماده برای متغیرهای فصل دوم پایان نامه کرده است . بدین جهت سایت آسان داک توانسته است یکی از پر بازدیدترین سایت های کشور برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری شود و امروزه بیشتر دانشگاه های کشور به این مرکز جامع دانشگاهی دسترسی دارند . کلیه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری می توانند نمونه پروپوزال آماده خود برای درس روش تحقیق در رشته مدیریت ، حسابداری ، روانشناسی ، علوم تربیتی و سایر رشته ها را به راحتی از سایت خریداری و دانلود کنند . همه نمونه پروپوزال های ارشد و دکتری که به صورت تکمیل شده و فرم پر شده در سایت قرار گرفته مورد تأیید می باشد . حتی برای پروپوزال آماده و نمونه پروپوزال مطالبی رایگان برای دانلود در سایت قرار گرفته که دانشجو می تواند آنها را مطالعه کند .
© تمامی حقوق برای سایت آسان داک ( پروپوزال آماده - تحقیقات آماده - مقاله بیس پایان نامه - مقاله با ترجمه ) محفوظ است .
Site Map - Facebook - Rss